JURY + AWARD WINNERS

ESTEEMED JURY MEMBERS

NARRATIVES

LISA BRUCE, HEAD JUROR
LORI HUCK
ROB RAMSEY

DOCUMENTARIES

CLAUDIA PUIG, HEAD JUROR
ANN WALKER
KIRA WOJACK

SHORTS

JIM GALLAGHER, HEAD JUROR
JON ANDERSON

INTERNATIONAL

RICARDO DEL RIO, HEAD JUROR
SUE-ALLEN VILLALVA

2021 AWARD WINNERS

2021 AUDIENCE AWARDS

Best Narrative | PIG

Best Documentary | Far East Deep South

Best Narrative Short | Wicks

Best Documentary Short | Zaida

Best Local Film | The Roads Most Traveled

Emerging Filmmaker | AMAL

Original Screenplay | The Andy Baker Tape

Animation | (tie) Last Day of Autumn

Doing the Robot

JURY AWARDS

Best Narrative Feature | 7 Days (USA)

Best Documentary Feature | Bangla Surf Girls (Bangladesh)

Best Short | Documentary – Zaida (USA)

Narrative | Turned (Denmark)

BEST INTERNATIONAL FILMS

Best Short | The Bathtub (Barcelona)

Best Feature | ATLAS (Italy)

JURY CASH AWARDS

DR. GEORGE M. SANGER STUDENT FILM AWARDS

Grand Prize | Amal (USA)

Advanced Student Award | Scar (USA)

High School or Younger | In the Weeds (Canada)

THE DALE ST. DENIS FEMALE FILMMAKER AWARDS

Mary Pickford Award | Far East Deep South – Larissa Lam

Fearless Female Filmmaker | Bangla Surf Girls – Lalita Krishna

Fearless Female Filmmaker | RAW – Joanna Koss

EMERALD AWARD

*This year we had a tie for the Emerald Award!

Plant Heist – Chelsi de Cuba

Sounds of the Sidewalk: A Journey Goodbye – Ray Velasquez and Michele Zousme

2020 AWARD WINNERS

2020 AUDIENCE AWARDS

Audience Award | Nomadland (USA)

Documentary Feature | Runner (tie) (USA)

Documentary Feature | Fish & Men (tie) (USA)

Narrative Short | Alina (USA)

Documentary Short | The Other Fab Four (UK)

Comedy Short | Ms. Rossi (Italy)

Dramatic/Horror Short | Over the Edge (Australia)

STUDENT SHORTS

Narrative Short | Brother’s Keeper (USA)

Documentary Short | A Little Patch of Earth (USA)

2020 JURY AWARDS

The Leonard Maltin Tribute Award | Nomadland Director, Chloé Zhao

Best Narrative Feature | Two Ways Home

Best Documentary Feature | The Prison Within

Special Recognition Documentary Feature | Fish & Men

Best Short | Alina

DR. GEORGE M. SANGER STUDENT FILM AWARDS

Grand Prize | My War

JURY CASH AWARD RECIPIENTS

Estranged

Anna & Sloane Go to the Beach

Dia de las Carpas

Special Recognition | The Humanity Test

THE DALE ST. DENIS FEMALE FILMMAKER AWARDS

Mary Pickford Award | Two Ways Home

Fearless Female Filmmaker | Double Exposure

Frances Marion Award| Alina

EMERALD AWARD

Kiss the Ground

THE JURY AWARDS HAVE BEEN GRACIOUSLY UNDERWRITTEN BY

The Emerald Award(s) | Ken Fitzgerald and Ruby Carr

Dr. George M. Sanger Student Film Award(s) | Wendy McGuire & Dev Purkayastha

The Dale St. Denis Female Filmmaker Award(s) | Doug St. Denis

Scroll to Top